2019 Kwacha Music Awards winners and nominees

0
1687

FULL LIST OF NOMINEES AND WINNERS.

BEST ARTIST – Central Province
• D2
• Drimz
• Jemax
• Yo Maps (Winner) ✅

BEST ARTIST – Copperbelt Province
• 408 Empire
• DMK
• Dope Boyz
• King Dandy
• May C
• Shenky
• T Low (Winner) ✅

BEST ARTIST – Eastern Province
• Chimz Kelly (Winner) ✅
• Faluja
• KD
• Mr. Don

BEST ARTIST – Luapula Province
• Born Bugah (Winner) ✅
• Crysman Chola
• IC
• Kasa Buchi

BEST ARTIST – Lusaka Province
• Bobby East (Winner) ✅
• Daev
• Dalisoul
• Jae Cash
• Kaladoshas
• Mikrophone7
• T Bwoy

BEST ARTIST – Muchinga Province
• D86
• Happy K (Winner) ✅
• Kaneta Owen
• Muko Fix
• Wiza

BEST ARTIST – North Western Province
• Bakayuka Naka
• DCT Link
• Fred Mukwita
• Kasonde (Winner) ✅
• Slov

BEST ARTIST – Northern Province
• Godwin Mutale
• Kiss B
• Muzo Aka Alphonso (Winner) ✅
• Royd Mwinsa

BEST ARTIST – Southern Province
• Allan Mapick
• Jay 10
• King Illest (Winner) ✅
• Mpande
• Shyman

BEST ARTIST – Western Province
• Arube
• Doc Mule
• Kasy Nalu (Winner) ✅
• Kuza
• Y-Coasty

BEST MALE NEWCOMER
• Burna
• Dope Boys
• May C
• Rock Peter
• Solomon Plate
• Yo Maps (Winner) ✅

BEST FEMALE NEWCOMER
• Jay 10
• Katongo (Winner) ✅
• Kwanda
• Nina Sky
• Ruth Ronnie
• Sampa the Great

BEST SOUND PRODUCTION
• Jerry Fingers
• High Grade (T Sean)
• Jazzy Boy
• K- Amy
• Kekero
• Mag44
• Mr. Starsh (Winner) ✅
• Tonny Breezy

BEST HUMANITARIAN
• Abel Chungu
• B’Flow
• John Chiti
• Kantu
• Macky 2
• Petersen
• Pilato (Winner) ✅
• Wezi

BEST INTERNATIONAL ACHIEVEMENT
• B’Flow
• Chanda Mbao
• Chef 187
• Jay Rox
• Mampi
• Pompi
• Roberto (Winner) ✅

BEST INDIGENOUS SOUND
• Konkha – Mathew Tembo
• Mayo – Mumba Yachi
• Mutengo Utali – Dalisoul
• Nchijeni Abanandi – Chester ft JK
• Ni Mwana Silozi – Kasy Nalu
• Piki Piki – Afunika (Winner) ✅

BEST HIP HOP/ RAP SONG
• Ba Cheende – King Illest
• Diary (Part 7) – KB
• Do It – Mag44
• Final Form – Sampa the Great
• I Forgive You – Bobby East ft Macky 2
• Money Gang – Chanda Mbao
• New Day – Slap Dee
• Tuleya Tulekula – Chef 187 (Winner) ✅

BEST R&B (Fusion) Song
• African King – Wezi
• Beautiful – Roberto
• Extra Time – Abel Chungu (Winner) ✅
• Kamba Ka Love – Daev
• Letter – Kantu
• Misunderstood – Scott
• Signature – Kaladoshas
• Simple – Neo

BEST DANCEHALL/ REGGAE SONG
• African Woman – Roberto
• Backshot – Bombshell
• Balance It Up – T Sean (Winner) ✅
• Chikondi Chako – Krazillian
• Man Grab Ah Gyal – DJ Cosmo
• Oh My Love – Davaos
• The Poet Choir – Jay Rox
• Ula Mbongosola – Nash Q ft. Daev

BEST MAINSTREAM (Pop) Song
• Fwedede – Burna
• Kwa George – B1
• Lituation – Slap Dee
• Love you for life – Kaladoshas
• Ma Files – Dalisoul
• Season Yanga – Yo Maps (Winner) ✅
• Umpatefye – T Sean

BEST GOSPEL SONG (Male)
• Chapindimuka – Mikrophone7
• Dance Nalikwanda – Yellow Dove
• Kalenga Wandi – Ephraim
• Mfumya – Mag44
• Nga Teimwe – Reuben
• Nyimbo – Pompi/ Mag44 (Winner) ✅

BEST GOSPEL SONG (Female)
• Chikondi Love – Martha
• Glorious – Trina
• How You Love Me – Racheal (Winner) ✅
• Mwalishila – Medoreen
• Mwanjimya – Deborah
• Nalichinfya – Kwanda

MOST CONSCIOUS SONG
• Bombafye – Macky 2 (Winner) ✅
• I care About Her – Artists United
• Munanitema – Wezi ft Cleo
• Nima Lila – Mwila Mulenga
• Open Your Eyes – Tbwoy
• Tata Wandi – Niza Simukonda

BEST COLLABORATION
• Burna / Jemax / 408 Empire – Fwedede
• Chester / T Sean – Bwalwa
• Mag44 / Pompi – Nyimbo
• Slap Dee/ Patoranking / Daev – Lituation (Winner) ✅
• T Sean / Mic Burner / Bow Chase – Balance It Up
• Yo Maps / Bobby East – Season Yanga
• Yo Maps / Macky 2 – Finally

BEST DUO/ GROUP
• 408 Empire
• Davaos
• Dope Boys (Winner) ✅
• HD Empire
• Peace Preachers
• Urban Hype

BEST BAND
• Amayenge Band (Winner) ✅
• Barotse Band
• Elect Band
• Mutende Cultural Ensemble
• Sansamukeni Jazz Band
• Uncle Rex

BEST CHOIR
• Busokolo UCZ
• Chililabombwe UCZ
• Defense and Security Choir
• Mount Sinai (Winner) ✅
• Northmead Mega Choir
• St. Ignitius

GOSPEL ALBUM OF THE YEAR
• Blessed – Christine
• Chintebete Lesa – Peace Preachers
• Judah Sound – Mutamula Mwale
• Munthu – Solomon Plate
• No Situation – Ephraim (Winner) ✅
• Teach Us – Ausward

MALE ARTIST OF THE YEAR
• Afunika
• Chef 187 (Winner) ✅
• Macky 2
• Pompi
• Roberto
• Slap Dee
• T Sean

FEMALE ARTIST OF THE YEAR
• Bombshell Grenade
• Cleo Ice Queen (Winner) ✅
• Judy Yo
• Kantu
• Mampi
• Racheal
• Wezi

SONG OF THE YEAR
• Beautiful – Roberto
• Extra Time – Abel Chungu
• Finally – Yo Maps (Winner) ✅
• Nchijeni Abanandi – Chester ft JK
• Nyimbo – Pompi/ Mag44
• Oya Mpu – Dope Boys
• Piki Piki – Afunika
• Tuleya Tulekula – Chef 187

ALBUM OF THE YEAR
• Grateful – T Sean
• Kissing the Music – Kaladoshas
• Krytic – Art is Tic
• Mic Burner – In Check
• No Situation – Ephraim
• Outside the Rox 2 – Jay Rox
• Still Afunika – Afunika
• Vanilla – Bobby East (Winner) ✅

LIFETIME ARCHIEVEMENT – Winner – Bain Shakarngo ✅

SPECIAL RECOGNITION AWARD 2019 Goes To Dr. Kenneth Kaunda ✅

Congratulations to all the winners!!!!